MINI WYKOPALISKA
Każdy uczestnik na czas zajęć stanie się odkrywcą i własnoręcznie będzie odkopywał skarby, konserwował je i dokumentował – jak prawdziwy archeolog! Dowiemy się co zrobić w sytuacji, gdy znajdziemy skarb. Uczestnicy na zakończenie zajęć otrzymują dyplom ukończenia kursu „mini wykopalisk”.
GARNCARSTWO
Jak to się stało, że człowiek kiedyś wpadł na to, by stworzyć formy, bez których dziś nikt nie napiłby się porannej kawy? Jak wyglądały, zmieniały się, jak ich używano i jak wytwarzano naczynia ceramiczne? Poznamy zarówno odpowiedzi na te pytania, jak i sam warsztat garncarza. Ulepimy również garnuszki pracując na kole garncarskim przy użyciu historycznych metod.
ZIELARSTWO
Dowiemy się jak nasi przodkowie bez ukończenia medycyny byli w stanie radzić sobie nawet z poważnymi chorobami. Przeniesiemy się do pracowni zielarki, która przekaże nam wiedzę o ziołach i roślinach leczniczych, a także pomoże sporządzić specjalne eliksiry.
KUCHNIA
W jaki sposób pozyskiwano pożywienie, jak je przetwarzano i jak wyglądały sprzęty kuchenne wieki temu? Czy Słowianie używali mikserów oraz czy dawne potrawy były smaczne? Tego wszystkiego dowiemy się w trakcie warsztatów. Każdy z uczestników będzie mieć okazję sprawdzić się w roli dawnego kucharza i poznać jego tajniki… od kuchni.
UZBROJENIE
Jak zostać rycerzem, czym walczyli, jak zmieniało się ich uzbrojenie, czy na pewno wszyscy mieszkali w zamkach i jak skutecznie wygrywać bitwy i turnieje? Odpowiedź na te pytania oraz liczne ciekawostki w połączeniu z wykonywaniem własnoręcznie zaprojektowanych tarcz udzieli doświadczony wojownik.
SKÓRNICTWO
Poznamy tajniki pracy zapomnianych zawodów garbarzy i szewców, ich warsztatów oraz narzędzi, którymi się posługiwali. Czy to prawda, że niegdyś obuwie przekazywano z pokolenia na pokolenie? Skąd wzięła się nazwa „rzezimieszek”? Oprócz poznania odpowiedzi na te i podobne pytania, w trakcie warsztatów manualnych uczymy się rzemiosła szewskiego, wycinamy i szyjemy piękne oraz funkcjonalne sakiewki na monety.
ŁUCZNICTWO
Odkryjemy tajniki myślistwa, dowiemy się jakich narzędzi używano, na jakie zwierzęta polowano i w jaki sposób wykorzystywano swoje zdobycze w życiu codziennym. Pod czujnym okiem doświadczonego strzelca nauczymy się bezpiecznego posługiwania łukiem i strzałami na torze łuczniczym. Dotkniemy i przymierzymy trofea myśliwskie sprzed 1000 lat.
KALIGRAFIA
Jak zostać średniowiecznym skrybą? Czy w dawnych czasach każdy potrafił pisać? Skąd brano długopisy? Odpowiedzi na te wszystkie pytania dostarczą zajęcia z kaligrafii. Przeniesiemy się do średniowiecznej pracowni, nauczymy się pisać piórem i atramentem ćwicząc skupienie i sumienność, oraz poznamy liczne ciekawostki i niezwykłe zagadnienia związane z historią pisma!