Naszym celem jest umożliwienie młodym ludziom poznawania przeszłości w interesujący sposób. Pozwala to na poszerzenie wiedzy w sposób zupełnie inny niż ten, który uczniowie znają z murów szkoły. Bardzo często praktyczne zajęcia są bodźcem pozwalającym odkryć pasję, która może towarzyszyć przez wiele lat i pozwala rozwinąć się na wielu płaszczyznach, również w umiejętnościach przydatnych na co dzień. Oferowane przez nas pokazy i warsztaty mogą być nietuzinkowym uzupełnieniem i zobrazowaniem wiedzy przekazywanej przez nauczycieli.
Pokazy odbywają się w formie lekcji połączonej z zaprezentowaniem artefaktów archeologicznych. Tematyka zajęć może być dostosowana do podstawy programowej i zainteresowań uczniów. Zajęcia rozpoczynają się prezentacją multimedialną, po której następuje ukazanie replik zabytków archeologicznych związanych z omawianym tematem. Zakończeniem zajęć jest dyskusja, w trakcie której uczestnicy mogą wymienić się swoimi spostrzeżeniami, a także zadawać pytania. Zaprezentowanie kultury materialnej omawianej epoki, poza zdobyciem wiedzy w nietuzinkowy sposób, pozwala na jej lepsze przyswojenie.
Ogólna charakterystyka zajęć:
-Uczestnicy: do 50 osób
-Wiek: bez ograniczeń, poziom trudności dostosowany do uczestników
-Czas: 60 min- 90 min
-Miejsce: wskazana placówka
-Koszt: 30zł/os.
-Zajęcia prowadzą wykwalifikowani archeolodzy i odtwórcy historyczni, doświadczeni w pracy z dziećmi i młodzieżą
Jesteśmy otwarci na propozycje i uwagi, realizowane tematy na bieżąco poszerzamy i dostosowujemy w zależności od zapotrzebowania lub zainteresowania klienta
Zakres tematyczny obejmuje okres od epoki kamienia po czasy nowożytne, chętnie opowiadamy również o historii regionalnej jak i samej pracy archeologa.
Przykładowe realizowane przez nas tematy:
Zawód archeologa w pigułce:
Od wykopalisk po muzealną wystawę
Życie codzienne pierwszych łowców i zbieraczy w epoce kamienia
Rewolucja neolityczna:
Pierwsze cywilizacje i ich wynalazki
Pismo i jego wyjątkowe znaczenie dla ludzkości:
Pismo obrazkowe, klinowe, hieroglify
Czy Asterix i Obelix istnieli na prawdę?
Jak żyli i co pozostawili Celtowie?
Imperium rzymskie:
Wynalazki, odkrycia, wojny i życie codzienne w starożytności
Życie we wczesnośredniowiecznym grodzie w czasach Słowian i Wikingów:
Ubiór, uzbrojenie, rzemiosło i handel
Średniowieczni rycerze i ich czasy:
zamki, miasta, bitwy, uczty i turnieje
Warsztaty pozwalają w sposób praktyczny poznać konkretny aspekt historii. W ich trakcie uczestnicy uczą się m.in. wytwarzania przedmiotów historycznych przy użyciu dawnych metod, narzędzi i surowców takich jak skóra, glina, drewno czy tkaniny. Oprócz wiedzy teoretycznej uczestnicy zdobywają praktyczne umiejętności manualne, uczą się pracy w zespole lub indywidualnie. Z nami zobaczysz, poznasz i doświadczysz dawnych zawodów i rzemiosł, wcielisz się m.in. w rolę archeologów, rzemieślników lub wojowników.
Ogólna charakterystyka zajęć:
-Uczestnicy: do 25 osób
-Wiek: bez ograniczeń, poziom trudności dostosowany do uczestników
-Czas: 60 min- 90 min
-Miejsce: wskazana placówka
-Koszt: 50zł/os. (w zależności od rodzaju warsztatów)
-Zajęcia prowadzą wykwalifikowani archeolodzy i odtwórcy historyczni, doświadczeni w pracy z dziećmi i młodzieżą
Jesteśmy otwarci na propozycje i uwagi, realizowane warsztaty na bieżąco poszerzamy i dostosowujemy w zależności od zapotrzebowania lub zainteresowania klienta
Lista oferowanych warsztatów znajduje się tutaj